Radwag HY10.60.H5.K Multifunctional Scale
HY10 Multifunctional Scales
Maximum capacity [Max]: 60 kg
Readability [d]: 20 g
Manufacturer: Radwag
Product Code: WP-116-0020
- Description
- Size Guide
- Additional information
- DATASHEET
- Vendor Info
- More Products
Description
HY10.60.H5.K Multifunctional Scale | Radwag HY10 Series
- programmable display and function keys,
- designing custom printout templates,
- designing text data indicated on terminal display.
Scales HY10 series is available in dual range version on surcharge.
Dedicated Applications
Smart Editor for HY10.60.H5.K Multifunctional Scale
The application enables:
– remote databases editing
– import of images from the graphic file to the scale
– labels import from lb file to the scale
– creating and preview of report, e.g. Workflow
– dosing processes operation
Smart Display for HY10.60.H5.K Multifunctional Scale
Functions of Radwag HY10.60.H5.K Multifunctional Beam Scale
Radwag Accessories for HY10.60.H5.K Multifunctional Scale
1. F1 Mass Standard – knob weights without adjustment chamber, set:
F1 Mass Standard – knob weights without adjustment chamber – set (1 mg – 50 g), plastic box.
2. Antivibration Tables for Industrial Scales
3. Audit Trail Reader
4. E2R System
5. Label Editor R02
6. Scales Editor 2.0R.BarcodeR-LAB
7. RAD-KEY
8. RADWAG Connect
9. RADWAG Development Studio
10. RADWAG Remote Desktop
11. LabVIEW Driver
12. Receipt Printer
13. Label Printers
HY10.60.H5.K Multifunctional Scale EPSON TM-T20III printer is easy to configure and operate. It can be integrated with most operating systems. The printer is a perfect combination of high quality and reliability at a reasonable price. Easy-to-use device with a printing width of 80 mm is a basic model in the EPSON receipt printers offer.
The printer guarantees print speed of 250 mm per second, so that printouts are made fast and without delay. The automatic paper reduction function (reducing upper and lower margins, line width and barcode height) controls the amount of paper used.
14. Moxa UPort 1110 Converter
15. IN/OUT Cables
16. RS 232 cables (terminal – terminal)
17. RS 232 cables (scale – ZEBRA printer)
18. RS 232 cables (scale – Ethernet)
SPECIFICATION FOR HY10.60.H5.K MULTIFUNCTIONAL SCALE
| Minimum load | 400 g |
| Readability [d] | 20 g |
| Tare range | -60 kg |
| Verification scale interval | 20 g |
| Adjustment | external |
| OIML Class | III |
| Display | 10.1” graphic colour touchscreen |
| Protection class | IP 68 construction, IP 68 (1h max)/69 indicator |
| Communication interface | 2×RS232, 2×USB, Ethernet, 4 IN / 4 OUT (digital) |
| Power supply | 100 ÷ 240 V AC 50 / 60 Hz |
| Operating temperature | -10 ÷ +40°C |
| Relative humidity | 10% ÷ 85% RH no condensation |
| Weighing pan dimensions | 600×600 mm |
| Packaging dimensions | 840×700×400 mm |